Cvrček

1. týden: Mikuláš, čert a anděl

2. týden: Advent

3. týden: Vánoční těšení

A je tu prosinec. Venku nám nasněžilo a děti si mohou užívat zimních radovánek. Celý prosinec bude ve znamení radostných prožitků, adventních příprav a kouzelných očekávání.

Nejdříve se s dětmi budeme připravovat na příchod Mikuláše, čerta a anděla. Naučíme se pro ně básničku. Budeme si hrát na čertíky a andílky při různých pohybových hrách, čeká nás cvičení motivované čerty, Mikulášem, hvězdičkami, vločkami,… Procvičíme mluvidla a rozpohybujeme jazýček (jako čertíci). Budeme tvořit, malovat a zdobit.

Kouzelný adventní čas zavítal i do školky, třída je vánočně vyzdobená, hrají koledy a v ložnici stojí stromeček. Budeme si povídat o adventu, o přípravách na Vánoce, vánočních zvycích a tradicích. Seznámíme se s příběhem narození Ježíška.

Zazpíváme si vánoční koledy u stromečku, naučíme se také nové vánoční písničky.

Čeká nás výroba vánočních přáníček a dárků, těšíme se, až naše blízké obdarujeme. Budeme probouzet výtvarnou fantazii a pracovní dovednosti při zacházení s různým materiálem.

K Vánocům také patří pohádky. Děti nám sdělí, jakou mají nejraději. Pokud nám čas dovolí, zkusíme s dětmi nějakou pohádku zdramatizovat a zahrát si ji ve školce.

Čeká nás také několik akcí a výletů.

PROSINCOVÉ AKCE VE ŠKOLCE:

• V pondělí 4. 12. rozsvítíme s dětmi vánoční stromeček na zahradě MŠ a odpoledne nás čeká mikulášská nadílka.
  • V pátek 8. 12. pojedeme s dětmi na výlet do Chvalského zámku na výstavu Heleny Zmatlíkové.
  • Ve čtvrtek 14. 12. pojedeme s dětmi staršími 4 let do Divadla Spejbla a Hurvínka na představení „Hurvínkova nebesíčka“.
  • V úterý 19. 12. nás čeká vánoční dopoledne – do školky nám Ježíšek nadělí dárky.
  • Ve středu 20. 12. zveme na vánoční show pro rodiče i děti v KD Varta od 15:30 hod. Děti prosíme vyzvednout do 15 hod.

VÁNOČNÍ PRÁZDNINY PROBÍHAJÍ OD 23. 12. DO 2. 1. MŠ je po dobu vánočních prázdnin uzavřena.

Budeme se na Vás těšit opět 3. 1. 2024.

LISTOPAD VE TŘÍDĚ CVRČEK

Hlavní téma: Když padá listí

Podtémata:

1. týden: Co umí vítr a déšť

2. týden: Moje tělo a zdraví

3. týden: Když kamarád stůně

4. týden: Opakování

V listopadu nás čekají krásná vzdělávací témata a několik akcí pro děti.

Budeme pozorovat, hrát si a tvořit s barevnými listy. Zajímá nás jejich tvar, barva, struktura, poznáme listy známých stromů (javor, dub, buk, bříza, jabloň,…). Zahrajeme si na vítr a déšť (pohybové hry, dechové cvičení, hudební hry s Orffovským instrumentářem a hrou na tělo). Připomeneme si, jak se správně oblékat, když venku prší nebo fouká vítr. Trénujeme samostatnost v oblékání.

Budeme se věnovat lidskému tělu, jeho anatomii a fungování, zdravému pohybu a stravě. Z pokojíčku se nám stane ordinace a děti si mohou užít hru na doktory a sestřičky. Snažíme se posilovat prosociální chování ve vztahu k druhému. Na písničku Brontosaurus od Štístka a Poupěnky budeme dupat bacily. Také si zkusíme takové bacily nakreslit. Povíme si, jak se bacilům vyhýbat a podporovat své zdraví (vitamíny, osobní hygiena, otužování, aj.).

Opakujeme básničky a písničky, které už umíme. A přibudou další nové. Čekají nás hned dvě písničky – Listopad a Vyletěl si pyšný drak.

LISTOPADOVÉ AKCE VE ŠKOLCE:

• V pondělí 13.11.2023 navštíví naši školku divadélko s představením pohádky „Kouzelné jablíčko“.
  • V úterý 21.11.2023 nás dopoledne navštíví Malá technická univerzita s programem „Stavitel města“.
  • V pátek 24.11. bude ve školce probíhat fotografování dětí s vánoční tematikou.
Prosíme rodiče, aby nás včas informovali o tom, zda budou mít o focení zájem (je nutné předem uhradit cenu sady) a kolik sad budou chtít objednat. Sourozence je možné fotografovat společně nebo jednotlivě. Cena sady fotografií je 350 Kč.
  • V úterý 28.11. dopoledne se mohou děti těšit na ekoprogram „Příběh kapičky Jarmilky“.